циклова комісія
МУЗИЧНО-ТЕОРЕТИЧНИХ ДИСЦИПЛІН
images/sliders/piano(16.9).jpg

Циклова комісія теорії музики Кропивницького музичного фахового коледжу розпочала свою роботу 1962 року із прибуттям до міста композитора і педагога Кіма Шутенка. Сьогодні цю людину можна з повним правом назвати патріархом музично-теоретичної освіти на Кіровоградщині.

Крім суто професійної підготовки, Кім Олександрович пропонував найбільш обдарованим студентам вправи в створенні власних композицій та імпровізацій. Особливою гордістю вчителя був його вихованець – народний артист України і Росії Ігор Крутий.

Завдяки зусиллям К. Шутенка і його молодших колег з тих часів на теоретичному відділі утворилася атмосфера творчості, винахідливості і тієї особливої різноманітної громадської активності, яка відрізняє власне теоретика-музикознавця від музикантів інших спрямувань. Тому що діяльність нашого спеціаліста ніколи не обмежується віддачею уроків. Тому що – це і лектор, і журналіст, і науковець, і керівник гурту чи ансамблю (інструментального, вокального, театрального), хормейстер і концертмейстер, співак, автор музики і аранжувальник і, взагалі –пропагандист всього цікавого і корисного в мистецтві, причому не тільки в музичному, а й в поетичному, літературному, зображальному, кіно тощо.

Навчальна робота із студентами-теоретиками має важливі специфічні ознаки. У цьому зв’язку необхідно згадати і окремо визначити педагогів, які викладають спеціальні навчальні курси і формують гідний професійний рівень студентів відділу.

Більше 40 років цій праці присвятили себе К. Шутенко та Олег Нагорний (завідуючі відділом в минулі роки). Творчо і винахідливо працюють із теоретиками Олена Панічева, Олена Ієвська, Наталя Терещенко, Марина Долгіх, Олена Бойко.

Окремої уваги заслуговують важливі дослідницькі роботи з фольклору  (збірки пісень, CD-диски) подружжя Олександра та Наталі Терещенків, які мають високу наукову пробу. Під їх керівництвом фольклорний ансамбль зі студентів-теоретиків протягом двох десятиліть зачаровує слухачів автентичним співом, репертуаром для якого стали народні пісні центральних регіонів України. Тому, не випадково численні випускники відділу, продовжуючи своє навчання у вишах, обрали етномузикологію наукою свого майбуття.

Популярність в країні набули пісні, хорові твори та збірки п’єс для бандуристів кандидата мистецтвознавства, члена Національної спілки композиторів України Марини Долгіх, які збагатили концертно-педагогічний репертуар дітей та юнацтва. Природно поєднуючи композиторську, викладацьку і наукову роботу, за останні роки краєзнавиця презентувала дві монографії, присвячені видатним музикантам регіону: легендарному піаністу й педагогу Генріху Нейгаузу (2013, "Нейгаузи: варіації на єлисаветградську тему") та скрипаля, педагога, основоположника симфонічної й камерної музики регіону Юрія Хілобокова (2017, "Юрій Хілобоков: сюїта для скрипки з оркестром").

Взагалі дослідництво, наукова, педагогічна та культурно-громадська робота є невід’ємною і важливою частиною творчого життя наших викладачів – кандидата мистецтвознавства Єлизавети Ткаченко та майбутнього доктора філософії Ярослава Долгіх. Це ж можна сказати про випускників відділу, з яких зовсім не випадково утворився міцний загін науковців-мистецтвознавців, які своїми досягненнями помножують славу відділу і національного музикознавства (І. Сикорська, О. Полячок, О. Терещенко, О. Казарінова, Д. Полячок, А. Мазуренко).

Визначними досягненнями культури нашого регіону, держави стали музично-історичні пошуки Олександра Полячка (статті, виступи, архівно-музейна та суспільна діяльність), організація ним Міжнародного фестивалю ім. К. Шимановського та  фестивалів етномузики, невтомна праця в ролі голови обласного польського товариства "Полонія". До цього слід додати безперечні успіхи Олександра Івановича на педагогічній ниві, створення важливих методичних посібників і програм для музичних шкіл.

Все ж таки, головне своє призначення викладачі-теоретики нашого відділу вбачають в повсякденній викладацькій роботі, яка повинна розвинути слухові, голосові, теоретичні здібності студентів, розширити їх музичний світогляд. Плідну повсякденну педагогічну роботу проводять із студентами-виконавцями Ольга Багрянцева, Людмила Чернявська, Єлизавета Ткаченко, Ярослав Долгіх.

Перетнувши 50-річну ювілейну межу заснування відділу, викладацький колектив відділу теорії музики Кропивницького музичного фахового коледжу, цілеспрямовано і творчо реалізує свою професійне призначення – педагогічне, наукове, музично-громадське.

Слідкувати за КМФК
© 2024 Кропивницький музичний фаховий коледж. Усі права захищено. Копіювання фото- та текстових матеріалів дозволено лише з дозволу адміністрації ресурсу. Розроблено засобами Joomla! та JoomShaper. Дизайн та верстка – Ярослав Долгіх